O pohár Královského města Slaný jsou tradiční lezecké závody dětí a dospělých, konané ve Slaném již od roku 2010. 

V roce 2012 se závody z původního místa konání na slánské boulderovce ve Fitstudiu Jitka přesunuli na speciálně postavené profili do tělocvičny 3. základní školy ve Slaném. V tomto roce se závody konaly o víkendu 16.- 18. března a zúčastnilo se celkem 16 mužů, 4 ženy a 29 dětí. Nejlepších 12 dospělých lezců postoupilo do sobotního závodu Českého poháru. Na prvních příčkách se umístili mezi ženami: 1. Jana Olšarová, 2. Xenie Chernozubová, 3. Gábina Houdová, mezi muži: 1. Vladimír Kratochvíl, 2. Martin Szentesi, 3. Michal Čiviš.
Dětské závody se konaly v neděli 18.3. Děti byly rozděleny do dvou věkových kategorií a byly pro ně připraveny čtyři cesty, na jejichž překonání měly vždy dva pokusy.

Na medailových pozicích se umístili:

 • dívky 6 - 10 let: 1. Kateřina Matušová, 2. Tereza Kachlířová, 3. Vendula Kolaříková
 • chlapci 6 - 10 let: 1. Marek Jeliga, 2. Petr Chotěborský, 3. Josef Lintymer
 • dívky 11 - 15 let: 1. Michaela Matušová, 2. Barbora Miltrová
 • chlapci 11 - 11 let: 1. Milan Silný, 2. Jakub Poledník, 3. Rosťa Kleveta

 

V roce 2013 se závody konaly přímo na největší slánském náměstí o víkendu 13.-15. září.  Děti i dospělí lezli se na profilech, na kterých se lezlo také na MČR 2013. V kategorii dospělých mezi ženami na medailové pozice dosáhly: 1. Kateřina Záhorová, 2. Dorka Vlková a 3. Jana Olšarová, mezi muži svými výkony zabodovali: 1. Jan Zíma, 2. Jakub Jedlička a 3. Matěj Mareš.

Své lezecké umění mohli předvést i nejmenší občané Slaného a dalších českých měst, pro které byly přichystány závody ve čtyřech dětských věkových kategoriích v neděli 15. záři.
Přední příčky obsadili:

 • dívky do 6 let: 1.Žaneta Žáková, 2. Kristýna Repiská a 3.Anna Cibulková
 • chlapcI do 6 let: 1. František Danda, 2. Jonáš Švejcar a 3. Michal Hadač
 • dívky 7-9 let: 1. Eliška Silná, 2. Klára Marie Novotná a 3. Michaela Řepková
 • chlapci 7-9 let: 1. Šimon Cibulka, 2. Maxim Jirák a 3. dělené místo Marek Matúš a Jiří Hadač
 • dívky 10-12 let: 1. Anna Staňková, 2. Kateřina Matúšová a 3. dělené místo Eliška Bulenová a Anna Deuserová
 • chlapci 10-12 let: 1. Marek Jeliga, 2.Josef Lintymer a 3. Petr Chotěborský 
 • dívky 13-15 let: 1. Michaela Matúšová, 2. Eliška Bulenová a 3. Barbora Miltrová
 • chlapci 13-15 let: 1. Milan Silný, 2. Jan Konopčík

 

V neděli 14. 9. 2014 proběhly na Masarykově náměstí ve Slaném již tradiční boulderingové závody těch nejmenších. Akce se zúčastnilo 88 dětí, děvčat a chlapců, ve 4 věkových kategoriích: do 6ti let, 7-9 let, 10-12 let a 13-15 let. O titul se utkali na velké závodní stěně o délce přes 20m a výšce 5,2 m, na které se předchozí den lezlo Rock Point MČR v boulderingu. Dětské soutěžní bouldry byly jen z bezpečnostních důvodů ukončeny níže. Cesty pro lezce postavil tendem špičkových stavěčů, který nemá obdoby, a sice Petr Resch (místopředseda ČHS), Honza Šolc, Zdeněk Horáček, Honza Zbranek, Vilda Chejn a zapojili se také Sylvie Rajfová a Štěpán Stráník.
Ti nejmladší lezli 4 cesty na menší lezecké stěně a dva bouldry měli postaveny na stěně závodní. V této kategorii se sešlo se 8 děvčat a 15 chlapců. Boje to byly vyrovnané, nakonec zvítězili: Agáta Danielová, Denisa Jiráková a Nela Holubová, mezi chlapci pak Martin Grunwald, Matěj Gardian a Štěpán Resch
Největší základna lezců reprezentovala věkovou kategorii 7-9 let, nastoupilo 11 děvčat a 18 chlapců. Postaveno bylo opět šest bouldrů. Všichni borci v této kategorii byli skvělí, síly byly velmi vyrovnané, situace byla zapeklitá, nakonec se vše rozhodovalo v super finále. Mezi dívkami si pro medaile dolezly Barbora Zítková a Tereza Sejnová, ve stejné  kategorii chlapců zvítězil Jáchym Zítek následovaný Petrem Reschem a Janem Šikem.
 Spoustu lezců se sešlo také v kategorii 10-12 let. Kluků startovalo 11, děvčat dokonce 14. Stavěči již připravili těžší cesty, kde bylo potřeba veškerého umu, síly v pažích a techniky pohybu v převislých cestách. Nakonec se zadařilo, a na medailových pozicích se umístili Eliška Bulenová, Emma Deuserová a Kateřina Matúšová, v téže kategorii chlapců Marek Jeliga, Jakub Kummel a Vojtěch Čechura.
V poslední a nejstarší věkové kategorii poměřilo své síly 8 lezkyň, z chlapců dorazilo reprezentovat své oddíly pouze 3 závodníci. Při pohledu na techniku, lezecké schopnosti a způsob jakým překonávali gravitaci tito, skoro již juniorští, lezci, až zůstával rozum stát. K medaili prolezli Michaela Matúšová, Emma Deuserová a Eliška Bulenová a v kategorii chlapců Václav Nebeský, Jindřich Resch a Josef K. Lintymer
Pořadatelem závodů bylo Lezení do škol o.s. a Fitstudio Jitka, generálním partnerem firma NUPSESO s.r.o.. Za pořadatele bychom rádi poděkovali všem partnerům, závodníkům, městu Slanému, pořadatelům, stavěčům, rozhodčím a také Martinovi Stráníkovi, Štěpánovi Stráníkovi a Sylvii Rajfové, že zůstali a předávali ceny, protože kdy si mohou děti potřást pravicí se špičkou lezecké komunity v ČR. Naše poděkováním patří také divákům, kteří přišli děti podpořit, a samořzejmě dětem a jejich rodičům, že dorazili v tak hojném počtu. Rád bych také vyzdvihl práci Jirky Žáka, který se již řadu let věnuje práci s dětmi v lezeckém kroužku a oddílu HO Pohodička ve Slaném a vychoval již mnoho lezců, kteří reprezentují nejen svůj oddíl, ale také město Slaný.
Za Lezení do škol Roman Kozelka