V sobotu 14. září 2013 se na slánském Masarykově náměstí konala významná sportovně-společenská akce - Mistrovství České republiky v boulderingu.

Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana původně na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder („balvan“). V současnosti získává velkou popularitu hlavně u začínajících lezců, mj. i díky své nenáročnosti na individuální vybavení. Bouldering lze také provozovat na umělých stěnách tzv bouldrovkách. Je to jedna z nejbezpečnějších forem lezení.

Ve Slaném byly pro závodníky připraveny čtyři lezecké profily, jejichž úspěšné zdolání vyžadovalo – kromě dodržení příslušného časového limitu - od všech zúčastněných především notnou dávku fyzické zdatnosti a téměř akrobatické dovednosti. Na prvních třech místech se v kategorii žen umístily Nelly Kudrová, Petra Růžičková a Karolina Nevělíková, v kategorii mužů pak uspěli Martin Stráník, Jakub Hlaváček a Marian Šeliga.

Součastí této zajímavé sportovní akce bylo rovněž uspořádání lezeckých závodů „O pohár Královského města Slaný“, které se konaly ve dnech 13. – 15. 9.

Doprovodný program doplňovala vhodně exhibice skupiny Gibbon Czech Nationals 2013. Jednalo se také o Mistrovství ČR v trickline (v akrobacii a skocích na laně). Mistrem ČR v trickline se stal Michal Pírek.

Pořadatelem Mistrovství ČR v boulderingu 2013 byly Český horolezecký svaz a občanské sdružení Lezení do škol. Generálním partnerem byla firma The North Face, která se specializuje zejména na výrobu oblečení, obuvi a doplňků pro outdoorové aktivity a sport. Hlavními partnery se staly Královské město Slaný, TOI TOI, Český horolezecký svaz, Linet a již zmíněné sdružení Lezení do škol. Poděkování za podporu mistrovství patří nejen uvedeným partnerům a sponzorům, ale také dalším slánským institucím, podnikatelským subjektům, organizátorům, kteří se na této akci podíleli, a jednotlivým občanům, kteří finančně, nebo materiálně podpořili konání této akce.

Mistrovství České republiky v boulderingu 2013, jež svým významem daleko přesáhlo hranice města, se setkalo se zájmem mnoha diváků, kteří potleskem povzbuzovali a oceňovali jednotlivé soutěžící. Ke zdaru mistrovství přispělo rovněž příjemné slunečné počasí, připomínající spíše prázdninové dny než nastupující podzim.

Roman Kozelka, Zdeněk Víšek